Az Egyesült Királyságba kis hajókon érkező migránsok számának hétvégi növekedése mögött „nem feltétlenül kiszámítható okok állnak”.
A hétvégén egyre többen kelnek át a La Manche-csatornán kis csónakokkal. A Sky elemzése szerint tavaly az átkelők 40 százaléka szombaton vagy vasárnap érkezik. A news.sky.com utánajárt annak, hogy miért érkezik sokkal több ember hétvégén kis csónakokkal, és a magyarázat nem biztos, hogy az, amire számítanak.
Íme a Sky néhány elmélete
Az egyik feltételezés szerint a francia határőrség, rendőrség és partiőrség nem dolgozik a hét minden napján egyenletes szinten.
„A bandák rájöttek, hogy a francia oldalon hétvégén kevesebb vagy kevésbé elkötelezett személyzet van” – mondta a Sky Newsnak egy korábbi magas rangú belügyminisztériumi tisztviselő, aki szorosan együttműködött a franciákkal kötött megállapodásokon.
Egy volt brit bevándorlási miniszter szerint frusztráló, hogy „fizetünk a franciáknak, de nem tudjuk meghatározni az operatív bevetéseket”.
Azt is mondta, hogy nem lepődne meg, ha a franciáknak kevesebb emberük lenne a hétvégén, és az embercsempészek ezt már felismerték.
Az Egyesült Királyság több százmilliót adott már Franciaországnak a calais-i partok rendfenntartására, legutóbb közel 500 millió fontot 2023-ban.
Nem a rendőrszámon múlik?
Egy másik, a határokért felelős korábbi magas rangú kormánytisztviselő szerint a franciák képesek lennének bizonyítani, hogy több száz vagy ezer rendőr dolgozik ott.
Amikor ezt a francia félnek felvetették, az visszatetszést váltott ki.
Marc de Fleurian, a Marine Le Pen vezette Nemzeti Összefogás párt calais-i képviselője szerint „a Csatorna másik oldalának hibáztatása a könnyű válasz”. Szerinte „gyáva dolog azt mondani, hogy a másik oldal hibája”.
„A valóság az, hogy lehet annyi rendőr, amennyit csak akarnak, de az emberek át fognak kelni a La Manche csatornán. Ha 100 rendőr helyett nyolc rendőr van, az semmin sem változtat” – ezt már Pierre Henri Dumont említette, aki 2017-2024 között Calais parlamenti képviselője volt.
A francia partiőrség egyik forrása a Sky Newsnak azt mondta, hogy a hétvégén is ugyanannyi a személyzet, szerinte „minden olyan állítás, hogy hétvégén kevesebb, nevetséges…”
Sir Keir Starmer szóvivője szerint a kormánynak a franciákkal folytatott munkája során „tavaly több mint 28 000 veszélyes, szükségtelen átkelési kísérletet sikerült megakadályozni”. Hozzátette, hogy a francia rendfenntartók „hétvégén és hétközben is rendszeresen járőröznek a strandokon”.
Csempészek tervei
A csempészek ellátási láncai számos okból kapcsolódhatnak egy adott naphoz – ahogyan azt a Belügyminisztérium egyik korábbi magas rangú tisztviselője állítja -, például azért, mert „a hajómotorok vagy alkatrészek pénteken érkezhetnek”.
Dumont szerint a csempészhálózatok olyan emberekre támaszkodnak, akik kisebb munkákat végeznek, mint például a hajók szállítása, és akiknek a héten napközben is lehet nappali munkájuk. Szerinte a hétvégi fellendülés mögött álló okok nem feltétlenül kiszámíthatóak.
Egy másik tényező lehet, hogy mivel a francia rendőrség általában nem avatkozik be, ha egy hajó már a vízben van, sok kis hajó indul el a belvízi utakról. A csatorna típusú vízi utak, amelyek a Csatorna előtt a szárazföld belsejébe érkeznek, hétköznapokon gyakran tele vannak halászhajókkal, így hétvégén könnyebb a vízi utakról elindulni.
Egy másik belügyminisztériumi forrásból származó javaslat szerint sok migráns, aki átkel a csatornán, a Calais körüli táborokban tartózkodik, és tömegközlekedéssel érkezik az időzített induláshoz. Ezért a menetrendekre vannak utalva, amelyek a hét különböző időszakaiban korlátozottabbak lehetnek.
Időjárási egybeesés
A Belügyminisztérium kiszivárgott elemzése azt mutatja, hogy tavaly aránytalanul magas volt azon hétvégi napok száma, amikor a jó időjárási körülmények miatt nagyobb valószínűséggel fordult elő kis csónakok átkelése.
A számok azt mutatják, hogy a 197-ből 61 olyan hétvégi nap volt, amikor az időjárás miatt reális lehetőség volt csatornaátkelésre. Azonban csak 2024-re vonatkozóan vannak adataik, és valószínűtlennek tűnik, hogy az időjárás önmagában megmagyarázza a hétvégi napokon történő átkelések hároméves növekedését.
Illusztráció: archívum