Számos brit városban drasztikusan kevesebb az élőzene, mivel a zenekarok és énekesek feleannyi koncertet adnak a turnékon, mint az 1990-es években.
A Music Venue Trust új adatai szerint a művészek idén átlagosan tizenegy koncertet adnak egy átlagos turné során, míg 1994-ben 22 volt ez a szám.
„Ezek az adatok azt is tükrözik, amit a közepes befogadóképességű és arénaszintű turnékról hallunk” – mondta Jon Collins.
Lisa Nandy kulturális miniszter múlt pénteken egy zeneipari konferencián azt mondta, hogy „az ország túl sok része vált kulturális sivataggá”, miután tavaly több mint száz zenei helyszín zárt be.
Sam Duckworth énekes-dalszerző, aki 2005 óta Get Cape Wear Cape Fly néven lép fel, és most a Music Venue Trusttal dolgozik, azt mondta, hogy a legnagyobb művészek, helyszínek és szervezők kivételével mindenki számára begyűrűzött a válság.
„Az első nagy turném 54 dátumos volt. Kizárt, hogy most is 54 napos turnét tudnék csinálni” – mondta a BBC Newsnak a manchesteri Beyond the Music konferencián. „Ez valójában azt jelenti, hogy [a rajongóknak] az ország bizonyos részein most vagy nagy távolságokat kell utazniuk, vagy abban reménykednek, hogy egy turnén az egyetlen nem nagy város lesznek. Tehát nem csak gazdasági válságot látunk, hanem a hozzáférés válságát is. Az országnak vannak olyan hatalmas területei, ahol az egyetlen lehetőség, hogy másfél órát kell utazni. „De ha figyelembe vesszük, minden drágult. A vonatjegyek is drágultak. A jegyárak is emelkedtek. Az életed ára is megnőtt.”
A művészek és a helyszínek, valamint a rajongók számára is meredeken emelkedtek a költségek – tette hozzá a zenész.
„Talán az egyik iparági titok, amit le kell rombolnunk, hogy mennyibe kerül egy koncert megrendezése. Ha van egy zenekarod, és mindenkinek fizetést kell kapnia, van egy furgonod, amit tankolni kell, és mindenkinek szállodában kell megszállnia, akkor hirtelen eljutsz oda, hogy több ezer fontba kerül egy koncert megrendezése.”
Kiemelte azt is, hogy a helyszín és a személyzet költségeit szintén fedezni kell.
„Szóval minden megemelkedett, és ha a turnék veszteségesek, a legjobb módja a veszteségek megfékezésének, ha kevesebb koncertet adunk. Az emberek még mindig akarnak koncerteket adni. Még mindig fontos, hogy koncerteket adjunk. De sok művész úgy tud nullszaldós lenni, hogy egyszerűen csökkenti a fellépések számát” – összegzett Duckworth.
A Music Venue Trust közölte, hogy tagjai általában évente összesen mintegy 20 millió jegyet adnak el, de ez a szám idén várhatóan 15 millióra csökken. A közlemény szerint „drámaian csökkent az élőzene összmennyisége a közösségeinkben”, és „egyre kevesebb hely szerepel a turnékon”.
Collins, aki szintén felszólalt a Beyond the Music rendezvényen, elmondta, hallanak olyan történeteket, hogy nemzetközi művészek kihagyják az Egyesült Királyságot, vagy azt mondják, hogy „Londonban játszom, mert ez London, de ahelyett, hogy hat koncertet adnék az Egyesült Királyságban, kettőt fogok adni”.
„Amikor a turnék programozásáról van szó, az ember azon gondolkodik, hogy van-e értelme Manchesterben játszani. Van-e értelme Birminghamben játszani? Ha ezt a kettőt játszom, van-e értelme Leedsben és Liverpoolban játszani, vagy túl közel vannak egymáshoz, és valójában csak arra kell rávennünk a rajongókat, hogy ingázzanak át?”
A Live vezérigazgatója szerint így fennáll a veszélye annak, hogy a turné útvonala csonka lesz – London, Manchester, Birmingham, Glasgow -, és az ország nagy része kimarad abból, hogy lássa a művészeket.
A Coldplay például ellenszegült ennek a trendnek, amikor úgy döntött, hogy jövő nyáron Hullban játszik. De a Hull Craven Park Stadion és a londoni Wembley Stadion lesz az egyetlen brit helyszín a zenekar 2025-ös világkörüli turnéján.
Collins szerint a más városokban működő vállalkozások, például a szállodák, bárok és taxisok elesnek a bevételtől, ha a zenekarok nem látogatnak el, emellett a tengerentúli fellépők gyakran nem alkalmaznak brit személyzetet a rövidebb brit turnékra.
Azt szeretné, ha a kormány csökkentené a koncertjegyek áfáját a teljes, 20 százalékos kulcsról. Az olyan országokban, mint például Franciaország, Németország és Olaszország ez az adó 10 százalék vagy annál alacsonyabb.
A brit pénzügyminisztérium szóvivője azt felelte: nem kommentálják a spekulációkat az adóügyi eseményeken kívül.
via BBC News
Fotó: archívum