A belügyminisztérium felvázolta az illegális bevándorlás elleni küzdelemre vonatkozó terveit, beleértve száz új hírszerző tiszt bevetését az embercsempész bandák ellen – írja a BBC.
A miniszterek azt is ígérik, hogy „jelentősen megnövelik” a sikertelen menedékkérők és más, illegálisan az Egyesült Királyságban tartózkodó személyek kitoloncolását célzó járatok számát.
Tervének részeként a kormány azt mondja, hogy újra megnyitja a bevándorlók kitoloncolására szolgáló központokat Hampshire-ben és Oxfordshire-ben, 290 új férőhellyel bővítve azokat.
Yvette Cooper belügyminiszter azt mondta, hogy egy „jobban ellenőrzött” rendszert kíván bevezetni, mely felváltja „a rendszert túl sokáig sújtó káoszt”.
A konzervatívok szerint a Munkáspárt „nem veszi komolyan az embercsempészek elleni fellépést vagy a hajók megállítását”.
James Cleverly árnyék belügyminiszter üdvözölte a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség számára biztosított több forrást és a fogva tartási kapacitás növelését, de azt mondta, hogy a kormány terve „nem elég ambiciózus”.
„Azzal a lépésükkel, hogy megszüntetik elrettentő eszközünket, tényleges amnesztiát adnak több ezer illegális migránsnak.”
Steve Smith, a Care4Calais menekültekkel foglalkozó jótékonysági szervezet vezetője azt mondta, az egyetlen módja az átkelések megállításának és az életek megmentésének, ha biztonságos útvonalakat hoznak létre az emberek számára, hogy menedékjogot kérhessenek az Egyesült Királyságban. Szerinte az új kormánynak erre kellene összpontosítania.
Enver Solomon, a Menekültügyi Tanács vezérigazgatója szerint a kormánynak a fogva tartási programok bővítése helyett a közösségben élő, sikertelenül elbukott menedékkérőket kellene támogatnia, hogy önként visszatérjenek. A BBC Radio 4 Today című műsorában elmondta, hogy a fogvatartási központokban „nagyon rosszul bánnak az emberekkel”.
„Ha tisztelettel bánunk velük, sikerül kezelni és támogatni őket a visszatérésben, akkor sokkal többen térnek vissza {hazájukba}.”
Az elmúlt években egyre nagyobb aggodalomra adott okot, hogy a korábbiaknál több migráns és menedékkérő érkezik az Egyesült Királyságba illegális módszerekkel, különösen a La Manche-csatornán átkelő kis hajókon.
Idén eddig több mint 19.000 ember kelt át a La Manche-csatornán kis csónakokkal, ami 10 százalékos növekedést jelent a tavalyi évhez képest, de csökkenést a 2022-es év ugyanezen időszakában mért több mint 21.000 fős csúcsértékhez képest.
Az előző, konzervatív kormány Ruanda-programjával próbálta csökkenteni a számukat, amely a kelet-afrikai országba toloncolta volna a migránsokat.
A júliusi megválasztásakor a munkáspárti kormány azonnal elvetette ezt a tervet, „trükközésnek” minősítve azt. Azt mondták, hogy ehelyett inkább az átkelést szervező bűnbandák megállítására, valamint az Egyesült Királyságban való tartózkodásra jogtalanul tartózkodók visszaküldésének felgyorsítására kívánnak összpontosítani.
A kormány most bejelentette, hogy a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökséghez (National Crime Agency – NCA) száz új hírszerző tisztet és nyomozót vezényelnek ki, hogy „megzavarják és szétverjék a bűnszervezeteket és megakadályozzák a veszélyes hajóátkeléseket”.
A tisztviselők az Egyesült Királyságban és Európa-szerte fognak dolgozni, egyesek beépülve, mások pedig a felfújható csónakok és felszerelések szállítását célozzák meg.
Az NCA jelenleg mintegy 70 aktív nyomozást folytat embercsempész és emberkereskedő csoportokkal szemben.
A kormány azt is elmondta, hogy átcsoportosítja a személyzetet, hogy a sikertelen menedékkérők visszatérítésével foglalkozzon, és szigorítja az illegálisan munkavállalókat alkalmazó munkáltatókkal szembeni szankciókat.
A kormány által bejelentett egyéb intézkedések között szerepel a fogva tartási központok kapacitásának növelése az Oxfordshire-i és Hampshire-i Campsfield és Haslar telephelyek újranyitásával. A Portsmouth közelében található Haslart 2015-ben bezárták, miután egy jelentés szerint „drága és káros a fogvatartottakra nézve”.
Ezekkel az intézkedésekkel a kormány azt reméli, hogy a következő hat hónapon belül elérheti „a 2018 óta legmagasabb kitoloncolási arányt”.
Az Egyesült Királyságból kitoloncolt személyek száma a 2013-as, több mint 46.000 fős csúcsról 2022-re mintegy 14.000-re csökkent. A Covid-járvány miatt ez 2020-ban meredeken, 8300-ra esett vissza, de az utóbbi években enyhén emelkedett.
Seema Malhotra belügyminiszter kiemelte, az elmúlt hat hétben kilenc „visszatérő” járat szállt fel, köztük egy több, mint 200 embert szállított.
Július elején Yvette Cooper belügyminiszter bejelentette, hogy felvesz valakit a brit határbiztonsági parancsnokság vezetésére, aki összefogja a hírszerző ügynökségek, a rendőrség, a bevándorlási hivatalok és a határőrség munkáját.
A kormány azt mondta, hogy a kinevezésre heteken belül sor kerül, de az új parancsnokság vezetőjét még nem nevezték meg.
Az illegális migráció visszaszorítását célzó egyéb intézkedések részeként Sir Keir Starmer miniszterelnök 84 millió fontot ígért afrikai és közel-keleti projektekre az illegális migráció „forrásnál” történő megállítására.
A kormány szerint az oktatás, a foglalkoztatási lehetőségek és a humanitárius segítségnyújtás finanszírozása segítene kezelni azokat a tényezőket, amelyek arra késztetik az embereket, hogy elhagyják otthonukat.
Forrás: BBC News
Fotó: archívum