A londoni belügyminisztérium tájékoztatása szerint az ország teljes területére kiterjedő razziák során 828 létesítményben – köztük műkörmösszalonokban, vegyesboltokban, éttermekben, autómosókban – végeztek ellenőrzéseket a határvédelmi szervek, és 609 embert vettek őrizetbe – közölte az MTI.
A razziák során felkeresett intézmények száma 48 százalékkal, az illegális munkavállalás gyanújával őrizetbe vett személyeké 73 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.
A minisztériumi beszámoló szerint egyetlen északkelet-angliai indiai étteremben hét, egy dél-londoni élelmiszerraktárban hat embert vettek őrizetbe.
A belügyi tárca a ismertetésben felhívta a munkáltatók figyelmét arra, hogy minden egyes illegálisan foglalkoztatott alkalmazottjuk után hatvanezer fontig (29 millió forintig) terjedő pénzbírságra számíthatnak.
A minisztérium hangsúlyozza azt is, hogy hétfőn került az alsóház elé második olvasatban, vagyis részletes vitára a határbiztonsági, menedékjogi és bevándorlási törvénytervezet, amely elfogadása után ugyanolyan beható intézkedési, vizsgálati és büntetőjogi hatásköröket biztosít majd az embercsempészek és általánosságban a szervezett bevándorlási bűnözés ellen, mint amilyenekre a terrorizmusellenes törvény ad felhatalmazást a brit hatóságoknak a terrorszervezetek elleni fellépéshez.
Az előző, konzervatív párti brit kormány azt tervezte, hogy a szervezett embercsempészcsoportok által útnak indított, csónakokkal illegálisan Nagy-Britanniába érkező menedékkérőket a közép-afrikai Ruandába telepíti át, a jogi és parlamenti csatározások miatt azonban az áttelepítési program a Konzervatív Párt tavaly júliusi választási vereségéig nem indult el.
A jelenlegi munkáspárti kormány választási ígéretének megfelelően a hivatalba lépése utáni első héten törölte a ruandai áttelepítési programot, és ehelyett új határbiztonsági parancsnokságot hozott létre az illegális átkeléseket szervező embercsempészek elleni fellépésre.
A londoni belügyi tárca ismertetésében hangsúlyozza, hogy az illegális munkavállalással szembeni fellépés is létfontosságú eleme annak a rendszerszintű programnak, amelynek célja a munkalehetőségek hamis ígéretével embereket Nagy-Britanniába csábító embercsempészcsoportok felszámolása és üzleti modelljük lebontása.
Illusztráció: archívum