Stabilan 2,2 százalékon maradt az infláció az augusztusig tartó egy évben, annak ellenére, hogy a repülőjegyek ára megugrott. Ezek emelkedését ellensúlyozta az alacsonyabb üzemanyag- és az éttermi árak lassabb emelkedése – közölte a Nemzeti Statisztikai Hivatal (ONS).
A Bank of England csütörtöki ülésén várhatóan változatlanul 5 százalékon tartja a kamatlábakat.
A külön adatok azt mutatják, hogy a magánbérleti díjak 8,4 százalékkal nőttek az Egyesült Királyságban az augusztusig tartó egy évben.
A legutóbbi inflációs adat azt jelenti, hogy az árak összességében a Bank of England által kitűzött 2 százalékos célértéket kissé meghaladó ütemben emelkednek.
Ez az arány azonban jelentősen alacsonyabb, mint a megélhetési válság 2022-es csúcspontján.
Grant Fitzner, az ONS vezető közgazdásza szerint az infláció augusztusban stabilan tartotta magát, mivel egyes területeken az árcsökkenés ellensúlyozta a más területeken bekövetkezett áremelkedést.
„A fő mozgásokat a repülőjegyárak jelentették, különösen az európai célállomásokra szóló repülőjegyek, amelyek a tavaly ilyenkor tapasztalt csökkenést követően nagymértékű havi emelkedést mutattak. Ezt ellensúlyozták az alacsonyabb üzemanyagárak, valamint az éttermek és szállodák csökkenő költségei. Emellett a bolti alkohol ára ebben a hónapban enyhén csökkent, tavaly ugyanekkor viszont emelkedett” – tette hozzá.
A nyersanyagok tarifái szintén csökkentek a múlt hónapban, ami az alacsonyabb olajáraknak köszönhető.
Miközben a bérleti díjak meredeken emelkedtek, a lakásárak az általános árakkal összhangban 2,2 százalékkal emelkedtek a júliusig tartó tizenkét hónapban.
A repülőjegyárak 22 százalékkal emelkedtek július és augusztus között. Ezek nyáron általában nőnek, de 2001 óta ez volt a második legnagyobb havi emelkedés – közölte az ONS.
Összességében a szolgáltatások, amelyek a vendéglátást és a szállítást is magukban foglalják, 5,6 százalékkal drágultak, szemben a júliusig tartó egy év 5,2 százalékos emelkedésével. Az üzemanyagárak azonban 3,4 százalékkal csökkentek egy év alatt.
Az éttermek és szállodák csökkenő költségei szintén azt jelentették, hogy ezekben az ágazatokban az árak 4,4 százalékkal emelkedtek az augusztusig tartó időszakban, ami lassulást jelent az előző hónapokhoz képest.
Darren Jones, az államkincstár főtitkára elmondta, hogy bár az alacsonyabb infláció üdvözlendő, a kormány megérti, hogy „családok milliói küzdenek Nagy-Britanniában”.
„Az évek óta tartó, az egekbe szökő infláció megtette a hatását, és az árak még mindig sokkal magasabbak, mint négy évvel ezelőtt” – emelte ki.
A vendéglátóipari vállalkozásokat működtetőkre ezért nyomás nehezedik, hogy ahelyett, hogy folyamatosan emelnék az árakat a fogyasztók számára, inkább felvállalják a költségnövekedést.
„Az emberek látnak egy árat az étlapon, és nem feltétlenül gondolnak a bérleti díjra, a bérekre és mindazokra a költségekre, amelyeket be kell építenünk a végső árba, amelyet látnak” – hangsúlyozta Natalie Jenkins, aki 2020 óta vezeti a Shrewsburyben található Moreish éttermet.
Jenkins továbbra is aggódik amiatt, hogy a magasabb árak arra késztetik majd a vásárlókat, hogy még inkább lemondjanak a második csésze kávé elfogyasztásáról vagy az ebédről.
„Azt hiszem, fájdalmas út áll előttünk.”
Danni Hewson, az AJ Bell pénzügyi elemzési vezetője azonban úgy véli, idén fordulat történt az árak tekintetében.
„A fogyasztók számára javul a helyzet, különösen, ha az autók vagy a konyhaszekrények feltöltéséről van szó” – mondta. „Augusztusban már tizenhetedik egymást követő hónapban csökkent az élelmiszer-infláció, bár sok vásárló még mindig küzd a mindennapi alapvető élelmiszerek költségeivel – ami valószínűleg még jobban ki fog éleződni, ahogy az éjszakák hosszabbodnak és a fűtés is bekapcsol.”
A Bank of England azonban arra számít, hogy az infláció az év második felében ismét magasabbra ketyeg, mivel a háztartások energiaszámlái októberben újra emelkedni fognak.
Az előrejelzések szerint azonban az árak nem fognak olyan meredeken emelkedni, mint 2022-ben és 2023-ban, ami arra késztette a bankot, hogy 5,25 százalékra emelje a kamatlábakat.
A jegybank a válság óta először augusztus elején csökkentette a kamatlábakat, miután az infláció májusban és júniusban a 2 százalékos célérték alá csökkent, de csütörtökön várhatóan megtartja azokat.
„A mai adatok alapján nem valószínű, hogy a Bank of England holnap újabb kamatcsökkentést hajt végre” – mondta Yael Selfin, a KPMG UK vezető közgazdásza. „Bár arra számítunk, hogy a Bank of England a várhatóan magasabb fejezeti infláción túlra tekint, a szolgáltatási infláció továbbra is magas marad.”
A legtöbb közgazdász úgy véli, hogy a BoE a következő, novemberi ülésén nagyobb valószínűséggel fog kamatot csökkenteni.
BBC
Illusztráció: iStock