A népszerű nyaralóhelyekre utazó, bárokban és klubokban dolgozó fiataloknak adott tanácsokat a belügyminisztérium a munkaerő-kizsákmányolás veszélyeiről – olvasható a gov.uk-n.
Több ezer fiatal, aki népszerű nyaralóhelyekre, például Ibizára, Mallorcára és Menorcára utazik, hogy bárokban és klubokban dolgozzon, kapott tanácsokat a munkaerő-kizsákmányolás veszélyeiről.
A határőrség tisztviselői az Egyesült Királyság 22 repülőterén folytatták a Karetu-műveletet, amelynek célja a mediterrán célállomásokra dolgozni utazó fiatalok megkeresése, akiket a kizsákmányolás, a bűnözés és az illegális munkavégzés veszélye fenyegethet.
Az egy hónapig tartó művelet során a tisztviselők eddig több mint ezer brit fiatallal beszélgettek, illetve szórólapokat és útmutatást adtak nekik arról, hogyan kerüljék el a nem hivatalos PR-képviselőként dolgozáskor jelentkező kockázatokat – ez a munka magában foglalja az emberek klubokba és bárokba való bejuttatását.
Azok a fiatal nyaralók, akik minden évben külföldre utaznak, hogy a vendéglátóiparban dolgozzanak, azt kockáztatják, hogy alacsony bérért hosszú órákat kell dolgozniuk. A kockázatok közé tartozik az illegális munkavégzés az uniós foglalkoztatási szabályok ismeretének hiánya miatt, vagy az, hogy a szervezett bűnbandák kihasználják őket.
A Karetu-műveletet eredetileg 2018-ban indították el, mivel aggodalmak merültek fel a fiatal brit állampolgárok jóléte miatt, akik a kizsákmányolás különböző típusainak, különösen a munkaügyi és szexuális fajtának vannak kitéve. A művelet jelentős sikereket ért el: 2022 óta nem jelentettek a brit konzulátusnak a Baleár-szigeteken munkaerő-kizsákmányolással kapcsolatos eseteket.
Számos eset azonban felderítetlen marad, így a határőrség továbbra is minden évben folytatja a műveletet, amely fontos megelőző akció a fiatalok védelme érdekében
„A Karetu-művelet csak egy példa a határőrségnek a brit lakosság védelme érdekében végzett munkájára, amely biztosítja, hogy a fiatalok biztonságban legyenek a gátlástalan munkaadókkal szemben” – mondta Seema Malhotra belügyminiszter.
Az idei akció kifejezetten a Baleár-szigetekre irányult, amelyek közé olyan népszerű turisztikai célpontok tartoznak, mint Ibiza, Mallorca és Menorca.
A művelet június 17-én kezdődött és július 19-ig tartott – a Külügyi, Nemzetközösségi és Fejlesztési Hivatallal, az Unseen modern rabszolgasággal foglalkozó jótékonysági szervezettel és a külföldi brit nagykövetségekkel együttműködve valósult meg.
A Border Force a Karetu-műveletet évente hajtja végre a Prevent és Protect stratégiák részeként, hogy véget vessen a kizsákmányolásnak, valamint az egyének, szervezetek és rendszerek védelme révén megerősítse a biztosítékokat.
A Border Force tisztjeinek ezek a legfontosabb tanácsai a külföldi munkavállalást fontolgatóknak:
1. Az Európai Unióban a turistaként való munkavállalás illegális. Ha valaki nem uniós állampolgár, vagy nem tartózkodik jogszerűen az EU-ban, akkor állásajánlatra, munkavállalási engedélyre és vízumra van szüksége.
2. Ellenőrizze, hogy rendelkezik-e vízummal és szerződéssel, mielőtt munkába állna.
3. Érdeklődjön a szállással kapcsolatban, és tájékozódjon a bérleti díjról vagy a költségekről. Ezt még azelőtt tegye meg, hogy elfogadná a szállást az állásajánlat részeként.
4. Mindig tartsa magánál az útlevelét. Ha elveszik, tegyen bejelentést a rendőrségen. A helyi brit konzulátushoz fordulhat segítségért és tanácsért. Ne féljen segítséget kérni!
A határőrség műveletét az Unseen modern rabszolgasággal foglalkozó jótékonysági szervezet támogatja, amely a Modern Slavery Helpline-t működteti. Bárki, aki a munkájával vagy a pénzügyeivel kapcsolatban kiszolgáltatottnak érzi magát, bizalommal fordulhat a Modern Rabszolgaság Segélyvonalhoz a 08000 121 700-as telefonszámon.
A művelet csak egy része annak a munkának, amelyet a Border Force a modern rabszolgaság és emberkereskedelem elleni küzdelem érdekében végez. A Határőrség valamennyi frontvonalban dolgozó tisztviselője képzést kapott a modern rabszolgaság jeleinek felismerésére és a szükséges lépések megtételére.
Illusztráció: archívum