A petefészekrák leghalálosabb formájával küzdő nők egynegyede hamarabb kaphatna diagnózist, ha kivizsgálnák őket, és gyorsabban jutnának el a szakorvosi ellátáshoz – derül ki egy kutatásból a The Guardian szemléje szerint.
Az elemzésben a kutatók a Refining Ovarian Cancer Test accuracy Scores (ROCkeTS, A petefészekrák teszt pontossági pontszámának finomítása című) tanulmány adatait vizsgálták, amelyben 24 kórház vett részt az Egyesült Királyságban. Az 1741 páciens közül, akiknél a petefészekrák-tesztet gyorsan elvégezték, 119-nél diagnosztizáltak magas fokú, súlyos petefészekrákot.
A vizsgálatba bevont betegek több mint negyedénél (25,2 százalék) diagnosztizáltak első vagy második stádiumú petefészekrákot, és e nők 93 százaléka több mint öt évig élt. Az előrehaladott petefészekrákkal diagnosztizált betegek túlélési aránya azonban csak 13 százalék volt.
A tanulmány azt is megállapította, hogy azoknál a betegeknél, akiknél a rák már a diagnózis felállítása előtt is terjedt, „viszonylag egyszerű” műtétre volt szükség az eltávolításához.
A vizsgálatba bevont betegek csaknem kétharmadánál, 119 betegből 78-nál végeztek műtétet, hogy a lehető legtöbb rákos sejtet eltávolítsák a hasüregből, míg 36 betegnél kemoterápiát alkalmaztak a műtét előtt. A 119 nő közül mindössze ötnél nem végeztek semmilyen műtétet.
Az Egyesült Királyságban jelenleg nincs nemzeti szűrőprogram a petefészekrákra. Ehelyett 2011 óta létezik egy vizsgálati program, az úgynevezett tünetvezérelt vizsgálat, amely azt jelenti, hogy az olyan nőknek, akiknél olyan panaszok jelentkeznek, mint puffadás, bélműködés- és étvágyváltozás vagy hasi fájdalom, elsőbbséget kell élvezniük a vérvizsgálat és az ultrahangvizsgálat szempontjából.
Prof. Sudha Sundar, nőgyógyászati ráksebész és a Birminghami Egyetem klinikai akadémikusa szerint bizonytalan, hogy ez a tünetvezérelt vizsgálat hasznos-e a betegek számára.
„Nem kell a betegségükről beszélniük… Tudjuk, hogy ez a petefészekrák leggyakoribb formája, hajlamos a hasban terjedni. A nők negyede első stádiumban volt, ami még ha terjedt is, azt tudtuk kimutatni, hogy a betegek többségénél a terjedés mérsékelt volt.”
Hozzátette: ennek az a következménye, hogy viszonylag egyszerű műtéttel eltávolítható a rák. Lehetséges, hogy nemcsak a rákos nőket tudják azonosítani, hanem a betegséget olyan stádiumban tudják kiszűrni, amikor az már nagyon sokat számít az egyén egészségének.
Az Egyesült Királyságban évente mintegy 7500 beteget diagnosztizálnak petefészekrákkal, amely a nők körében a hatodik leggyakoribb daganatos megbetegedés.
Illusztráció: archívum