Úgy tűnik, az amerikai elnök a Brexit-vitában az EU mellett áll. Londonnak kompromisszumokat kell kötnie, hangzik Washingtonból. Boris Johnson abban reménykedhet, hogy a kérdés nem árnyékolja be a G7-csúcstalálkozót.
Az amerikai elnök Joe Biden első találkozása előtt Boris Johnson miniszterelnökkel növelte a nyomást a brit kormányra, hogy a Brexit utáni konfliktusra gyors megoldás szülessen. Ahogy csütörtökön nyilvánosságra hozták, Yael Lempert amerikai nagykövet Londonban már a múlt héten egyértelmű szavakat használt brit tárgyalófelével, David Frosttal szemben és Washington „erős aggodalmairól“ beszélt az észak-írországi helyzettel kapcsolatban. Az elnök figyelmét teljesen lekötik a Brexit utáni megegyezések, ahogy állítólag mondta. Az elnök „tárgyalásos megoldást“ kíván, akkor is, ha ez „népszerűtlen kompromisszumokat“ jelent.
Egy kormányon belüli memo értelmében, melyből a Times idézett, Lempert arra utalt Frosttal szemben, hogy az Egyesül Királyság vonakodásával, hogy az árucikkeket a határon Észak-Írország és Nagy-Britannia között ellenőrizze, Írországban és Európában növeli a feszültséget. A beavatkozást nyilvánvalóan diplomáciai lépés formájában hangsúlyozták.
A többoldalúság visszatért
Az állam- és kormányfők találkozóját arra akarja használni, hogy egy nemzetközi oltási kampányt indítson és megmutassa a demokratikus országok egységét teljhatalommal kormányzott államokkal szemben. Csütörtöki kétoldalú tárgyalása Bidennel egy új „Atlantik-Charta“ elökészülete, melynek segítségével intenzívebbé válhat az együttmüködés. A találkozó elött Johnson a következőket hozta nyilvánosságra: „Míg Roosevelt és Churchill azzal a kérdéssel álltak szemben, hogy hogyan segítsenek a világnak abban, hogy a pusztító háborút kiheverje, nekünk egy teljes mértékben más jellegű, de nem kevésbé félelmet keltő kihívással kell szembenézni – hogy hogyan jöhetünk ki megerősödve a koronavírus-pandémiából.
A német kormány csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy a Brexit-folyamat vitás kérdései nem részei a G7-csúcstalálkozóra vonatkozó sherpa-tanácskozásoknak. A témát inkább kétoldalúan tárgyalják és a záró beszámolóban nem fog megjelenni. A G7-csúcstalálkozó „üzenetét“, melyben Angela Merkel német szövetségi kancellár reménykedik, ebben a mondatban foglalták össze: „A többoldalúság visszatért“. Biden hitvallását egy újfent megerősödő nemzetközi együttmüködés mellett üdvözölték Berlinben, és az előkészítö tárgyalások hangulata „nagyon, nagyon jó“. A G7 most megint egy „értékközösség“, melynek demokratikus társadalmai a világ többi részének egy „attraktív ajánlatot“ tesznek. Cornwallban egy „hosszú és kézzel fogható záró beszámolóra“ számítanak.
Forrás: faz.net