Talán vége a kezdő orvosok sztrájkjainak – de vajon lesznek még bajok?

Ez volt az NHS (National Health Service – Nemzeti Egészségügyi Szolgálat) leghosszabb és legkeményebb bérvitája, amely több százezer lemondott műtétért és időpontért felelős – írja a BBC.

Aztán hétfőn hirtelen jött a hír, hogy a Brit Orvosi Kamara (British Medical Association – BMA) azt javasolja: ötvenezer orvosgyakornok tagja fogadja el az új kormány friss ajánlatát.

Mi a helyzet most?

Múlt pénteken, mindössze három nappal azután, hogy az Egészségügyi Minisztérium londoni központjában megkezdődtek a hivatalos tárgyalások, Wes Streeting egészségügyi miniszter kiterítette a kártyáit.

A Brit Orvosi Kamara küldöttsége előtt világossá tette, hogy ez egy végső ajánlat – egy béremelés, amely Angliában két év alatt átlagosan 22 százalékos béremelést jelent.

A szakszervezet csapata közölte, hogy a hétvégén át akarják gondolni az ajánlatot. Vasárnap a BMA junior orvosok vezetői összeültek, és úgy döntöttek, hogy bár ez nem éri el a 35 százalékos béremelésre vonatkozó követelésüket, mégis a legjobb ajánlat, amit kaphatnak.

A kormány részéről is nagy volt a visszhangja – Rachel Reeves kancellár az alsóházban való megjelenése során elismeréssel adózott az egészségügyi miniszter által végzett munkának.

Streeting a választások előtt többször is találkozott a BMA közös vezetőivel, Dr. Rob Laurensonnal és Dr. Vivek Trivedivel – a legutóbbi, Zoomon tartott találkozójukon arra kérte őket, hogy fújják le a sztrájkot, amelyet a szavazás napjáig tartottak volna.

Amikor egészségügyi miniszterré nevezték ki, Streeting azonnal felhívta a BMA-t, hogy tárgyalásokat kezdeményezzen. A kinevezését követő tíz nap alatt két találkozót tartottak Dr. Laurensonnal és Dr. Trivedivel.

Az egészségügyi minisztert segítette, hogy a független bérfelülvizsgálati testület 2024-25-ös béremelésre vonatkozó ajánlásai éppen akkor kerültek az asztalára, és hat százalékos emelést és ezer font átalányösszeget javasoltak.

Ez lehetővé tette számára, hogy olyan ajánlatot tegyen, amely gyakorlatilag két év béremelését kombinálta. A tavalyi béremelést – amely átlagosan közel kilenc százalékos volt – további néggyel egészítette ki, és egyben beleegyezett a bérfelülvizsgálati testület aktuális pénzügyi évre vonatkozó ajánlásába is.

Az új egészségügyi miniszter kevesebb mint egy hét leforgása alatt elérte azt, amit a távozó kormány az előző 18 hónap 11 sztrájkja alatt nem tudott elérni.

Mindenki nyert?

„Az a fontos, hogy ezt úgy lehetett bemutatni, hogy mindkét fél nyert” – mondta egy, a tárgyalásokhoz közel álló forrás.

„A BMA nagy számot kapott, míg a kormány csak négy százalékkal többet, mint amit a béreket felülvizsgáló testület ajánlott a két év alatt – ez mindössze egy százalékponttal több, mint amit a toryk decemberben, a tárgyalások összeomlásakor letettek az asztalra.”

Az alku védelmében Reeves a költségeket – mintegy 350 millió fontot – „cseppnek a tengerben” nevezte az NHS-sztrájkok 1,7 milliárd fontos költségeihez képest.

Az NHS alkalmazottainak mindössze két százalékos béremelést irányoztak elő az egészségügyi szolgálatnak nyújtott idei finanszírozásban. A kincstár jelezte, hogy a többlet egy részét fedezi, de talán nem az egészet. Ez aggodalmat keltett a kórházakat vezető felsővezetők körében.

„Ha nem kapunk több pénzt a béremelés kifizetésére, akkor pénzt kell elvonnunk a szolgáltatásoktól, és ez nem helyes az általunk kiszolgált emberek számára” – mondta Nick Hulme, az Ipswich és Colchester kórházak főnöke.

További bérkövetelések

A frontvonalban dolgozó többi alkalmazott is csalódott, nekik sokkal kevesebbel kell beérniük. Az ápolók, szülésznők, mentősök és gyógytornászok valamivel több mint feleannyit kaptak, mint amennyit az orvosok. A Royal College of Nursing (RCN) közölte, konzultálni fog tagjaival, hogy megtudja, mit akarnak tenni – és nem zárják ki a munkabeszüntetést sem.

„Nem irigyeljük az orvosok béremelését” – mondta az RCN vezetője, Prof. Nicola Ranger. „Amit mi kérünk, az az ugyanolyan méltányos bánásmód a kormánytól”.

Prof. Len Shackleton, a Buckingham Egyetem közgazdásza és a Gazdasági Intézet kutatója úgy véli, hogy ez csak a kezdete lehet a bérkövetelések újabb körének.

„A kormány naiv, ha azt hiszi, hogy ezzel vége… Más szakszervezetek is megnézik ezt az alkut, és azt gondolják, hogy többet kaphatnak, nemcsak az NHS-ben, hanem az egész közszférában. Az egész kicsúszhat a kezünkből.”

Jön a második kör?

Csütörtökön a háziorvosok munkabeszüntetést kezdeményeztek a praxisok szerintük elégtelen finanszírozása miatt – bár az ezt megelőző szavazást még a kezdő orvosok megállapodásának bejelentése előtt tartották. És már most vannak jelei annak, hogy maguk a kezdő orvosok is többet fognak követelni.

A Times újságnak kiszivárgott WhatsApp üzenetekben Dr. Laurenson azt mondta, hogy 12 hónap múlva, amikor az új kormány „mézesheteinek” vége, újabb lehetőség nyílik további sztrájkokra.

Azt mondta, „kétségbeesetten” többet szeretne a miniszterektől, de egyelőre ez a legjobb, amit el lehet érni. Amikor a történet napvilágot látott, az X-en közölte, hogy a megbeszélések során ezt szemtől szembe mondta Streetingnek.

Lehet, hogy az NHS ipari vitáinak vége mégsem olyan közel van, mint amilyennek elsőre tűnt.

via BBC
Illusztráció: archívum

4.9/5 - (161 szavazat)
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Friss Adatvédelmi irányelvek tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTPS-sütiket használunk a jobb működésért.