Anglia-szerte vasárnap lép életbe az egyszer használatos műanyagtermékek egy részének tilalma.
Az új szabályok értelmében az üzletek és a vendéglátóipari vállalkozások többé nem kínálhatnak műanyag evőeszközöket, lufipálcákat és polisztirol poharakat – adta hírül a BBC.
A kormány szerint ez újabb lépés a szemét elleni küzdelemben, hogy „megvédjük a környezetet a műanyagszennyezéstől”.
A tanácsok azonban figyelmeztettek: egyes cégek nem állnak készen a változásra.
A kormány adatai szerint Angliában évente mintegy 1,1 milliárd egyszer használatos tányért és több mint négymilliárd műanyag evőeszközt használnak.
E termékek túlnyomó többsége nem hasznosítható újra, és a hulladéklerakókban több száz évbe is beletelhet, mire biológiailag lebomlanak.
Vasárnaptól néhány új korlátozás vonatkozik az egyszer használatos műanyag tányérok, tálak és tálcák forgalmazására is – de az elviteles éttermek és más, előre csomagolt élelmiszereket árusító vállalkozások számára kivételek vannak érvényben.
Az új szabályok, amelyeket először januárban jelentettek be, részét képezik annak a szélesebb körű célnak, hogy 2042-re megszűnjön az elkerülhető műanyaghulladék keletkezése.
Rebecca Pow környezetvédelmi miniszter elmondta, „világelsőként” a kormány már bevezette a szívószálak, keverőpálcikák és vattapálcák betiltását, valamint a hordtáskákra kivetett díjakat és a nagyméretű műanyag csomagolások behozatalára kivetett ipari adót.
A miniszter szerint a legújabb tilalom segít csökkenteni a szemét mennyiségét, megvédve a környezetet. Továbbá megakadályozza, hogy a műanyagszennyezés beszennyezze az utcákat és veszélyeztesse az élővilágot.
A szabályok az Egyesült Királyság különböző részein eltérőek, de Wales és Skócia az Angliában hatályba lépő szabályokhoz hasonló politikát folytat.
Az angliai tilalmat a helyi kereskedelmi szabványok tisztviselői fogják betartatni, de a tanácsokat képviselő testület figyelmeztetett, egyes vállalkozások és vásárlók nem tudnak a változásról.
Darren Rodwell, az LGA környezetvédelmi szóvivője elmondta, ez egy értékes politika a hulladékcsökkentés érdekében, de „még mindig van mit tenni”.
Egyes környezetvédő aktivisták bírálták a kormányt, amiért nem vezettek be szélesebb körű korlátozásokat a műanyag termékekre.
Anna Diski, a Greenpeace UK műanyagokkal foglalkozó kampányfelelőse a BBC-nek úgy nyilatkozott: „a néhány évente néhány egyszer használatos műanyag termékre vonatkozó jelképes tiltó törvényhozás teljesen alkalmatlan a probléma nagyságrendjéhez képest”.
„A kormánynak a darabos megközelítés helyett a probléma forrásánál kell kezelnie a problémát, és komoly stratégiát kell kidolgoznia a műanyagtermelés mennyiségének csökkentésére” – hangsúlyozta.
Fotó: iStock