Erősödhet a munkavállalók négynapos héthez való joga

A kormány rugalmasabb munkavégzésre vonatkozó tervei értelmében a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók négynapos munkahetet kérhetnek.

A munkavállalóknak továbbra is teljes munkaidőben kellene dolgozniuk ahhoz, hogy megkapják a teljes fizetésüket, de kérhetik, hogy a szerződésben vállalt munkaidejüket rövidebb munkahéten tölthessék, ahogyan arról először a Daily Telegraph számolt be – írja a BBC.

Április óta a munkavállalóknak már munkába állásuk megkezdésekor joguk van rugalmas munkavégzést kérni, de a cégeknek nem kell beleegyezniük. A kormány azt mondja, hogy nem fogja rákényszeríteni a változtatásokat sem a munkavállalókra, sem a vállalkozásokra, de a konzervatívok szerint a cégek „megrémültek” a tervektől.

A Kereskedelmi és Üzleti Minisztérium szóvivője elmondta, a foglalkoztatási jogszabályok bármilyen változásáról konzultációt folytatnak, a vállalkozásokkal együttműködve.

Jacqui Smith, oktatási miniszter az LBC-nek úgy nyilatkozott: „a rugalmas munkavégzés valójában jót tesz a termelékenységnek”.

Elmondta, hogy a most tárgyalt négynapos hét lehetővé tenné, hogy valaki napi tíz órát dolgozzon négy napon át, ahelyett, hogy öt napon át napi nyolc órát teljesítene.

„Ugyanannyi munkát végzel, de például kevesebb gyermekgondozásra van szükséged, több időt tölthetsz a családoddal, és más dolgokat is csinálhatsz, ami sokakat ösztönöz” – tette hozzá.

A munkavállalóknak már most is joguk van rugalmas munkavégzést kérni. A munkáltatóknak „észszerű módon” kell kezelniük a kéréseket, de elutasíthatják azokat, „ha erre jó üzleti okuk van”.

Charlie Thompson, a Stewarts ügyvédi iroda munkaügyi partnere kiemelte, még nem világos, hogy az új törvény mit fog tartalmazni.

„Az egyik lehetőség az, hogy a kormány megnehezíti a munkáltatók számára az ilyen kérelmek elutasítását, mert jelenleg elég könnyen megtehetik.”

Az év elején a Morrisons a visszajelzések nyomán eltörölte a négynapos munkahetet a központi irodában dolgozók számára. Ahhoz, hogy a négynapos hét működjön, a dolgozóknak szombatonként is dolgozniuk kellett, ami panaszokat és elégedetlenséget váltott ki.

Júliusban az Asda állította le a négynapos munkahét kísérletét, miután a dolgozók panaszkodtak, hogy a hosszabb műszakok túlságosan megterhelőek.

Ben Willmott, a Chartered Institute for Personnel and Development (Személyzeti és Fejlesztési Intézet) HR-szervezetének közpolitikai vezetője szerint a rugalmas munkaidő-beosztás, mint például a rövidített munkaidő, segíthet az embereknek abban, hogy egyensúlyba hozzák a munka és a magánélet közötti kötelezettségeket, miközben támogatja a munkáltatóknak a munkaerő-toborzásra és -megtartásra irányuló erőfeszítéseit.

„A rugalmas munkavégzésnek azonban mind a vállalkozás, mind a munkavállalók számára működnie kell, ha fenntarthatónak akarjuk tartani.”

Hozzátette, hogy a kormánynak további változtatások előtt érdemes lenne felmérnie az áprilisban bevezetett módosítások hatását, amelyek lehetővé teszik, hogy az emberek már a foglalkoztatás első napjától rugalmas munkavégzést kérjenek.

A változások részletei ősszel várhatóak, amikor a munkavállalók új jogcsomagját létrehozó törvény várhatóan megkezdi „útját” a Parlamentben. A Munkáspárt ígéretet tett arra, hogy hatályon kívül helyez néhány szakszervezet-ellenes törvényt, korlátozza a nulla órás munkaszerződések alkalmazását és kiterjeszti a rugalmas munkavégzésre vonatkozó szabályokat.

Sir Keir Starmer miniszterelnök a javaslatokat az elmúlt generáció legnagyobb „munkavállalójogi” fejlesztésének nevezte.

A konzervatív ellenzék azonban azt állítja, hogy a megközelítés kárt okozna a vállalkozásoknak, és a termelékenység csökkenéséhez vezetne.

2022-ben több brit vállalat is részt vett a négynapos munkahét hat hónapos tesztelésében, amelynek keretében a munkavállalók kevesebb munkaidőért teljes fizetést kaptak.

A Tyler Grange környezetvédelmi tanácsadó cég is részt vett a kísérletben; még 2023-ban közölte a BBC-vel, hogy ragaszkodik a munkarendhez.

Simon Ursell, a cég ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a kísérlet első hónapja egy kicsit nehézkes volt. Azonban a plusz szabadnap növelte a dolgozók boldogságát, sőt, több ember jelentkezett a vállalathoz dolgozni.

Mark Roderick mérnöki és ipari beszállító cégénél, az Allcapnál azonban nem vált be a kísérlet.

„A 10 normális munkanappal szemben azt tapasztaltuk, hogy az alkalmazottaknak kilenc extrém munkanapjuk volt – amint eljutottak a tervezett szabadnapjukig, kimerültek” – mondta tavaly.

„Miután beleszámítottuk a szabadságokat, a betegséget és a gondozási kötelezettségeket, azzal is küzdöttünk, hogy fedezetet találjunk egy alkalmazottnak a pihenőnapjára” – tette hozzá.

Illusztráció: archívum

4.9/5 - (299 szavazat)
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
Friss Adatvédelmi irányelvek tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTPS-sütiket használunk a jobb működésért.