Egy kutatás szerint a walesi otthonokban van átlagosan a legtöbb kuka az Egyesült Királyságban, de egyes lakosok csúnyának és veszélyesnek bélyegzik őket.
Az ország jelenleg a világon a második helyen áll a háztartási hulladék újrahasznosítása terén – csak Németország előzi meg. A walesi kormány szerint a szelektív hulladékgyűjtés az oka ennek.
Ezzel háztartásonként akár tíz kuka is jár; Blaenau Gwent, Merthyr Tydfil és Neath Port Talbot település azok közé tartozik, ahol a legtöbb hulladékot kell szétválogatni az Egyesült Királyságban.
Néhány Blaenau Gwentben élő ember szerint a kukákat gyakran a járdán tartják, mivel az embereknek nincs hely a házukban – ez elzárja az utat a közlekedők elől, emellett csúnyává teszi a területet. Mások viszont úgy vélték, hogy Walesben „nagyon jók” az újrahasznosítási lehetőségek.
A tanács közölte, hogy a nem újrahasznosítható hulladékok mellett hat kukát is biztosítanak – papír-, műanyag-, konzervdoboz-, üveg-, karton- és élelmiszerszemetes -, amelyekben a nem újrahasznosítható hulladékok is helyet kapnak.
A lakosok dönthetnek úgy is, hogy a textíliákat, az elemeket, a kisebb elektromos cikkeket, a kerti hulladékot és a pelenkákat is begyűjtik – ezek közül néhányhoz további konténerekre van szükség.
Az Adófizetők Szövetsége (Taxpayers’ Alliance) nevű adóreform-kampánycsoport által nemrégiben végzett kutatás szerint Blaenau Gwentben és Merthyr Tydfilben van a legtöbb, tíz lehetséges kuka per háztartás az Egyesült Királyságban. A kutatás szerint a háztartásonkénti hat kuka walesi átlaga magasabb, mint bármely más brit régióban.
A tanácsok szabványos listái szerint azonban Neath Port Talbotban volt Walesben a legtöbb, kilenc, míg Gwyneddben a legkevesebb, öt kuka.
Ez nem tartalmazta az egyes tárgyak fakultatív gyűjtését.
Emellett a walesi kormány áprilisban új hulladék-újrahasznosítási szabályokat vezetett be, ami azt jelenti, hogy az irodákból, vállalkozásokból és nyaralóházakból származó összes hulladékot törvényileg is kötelesek újrahasznosításra szelektálni.
Az Adófizetők Szövetségének vezérigazgatója, John O’Connell szerint a walesi tanácsok óriási terhet rónak a háztartásokra a hulladék szétválasztásának gyakran elképesztően bonyolult rendszerével.
A Wales Recycles nevű kampánycsoport szerint azonban a hulladék szétválogatásának mellőzése azt jelenti, hogy a tanácsok kisebb valószínűséggel tudják eladni újrahasznosítandó dolgaikat olyan vállalkozásoknak, amelyeknek új termékek előállításához jó minőségű anyagokra van szükségük”
Dr. Tommaso Regianni, a Cardiffi Egyetem üzleti karának vezető oktatója – aki viselkedési közgazdaságtani kutatásokat végzett – kifejtette, hogy bár az újrahasznosítás „ingyenesnek tűnhet”, valójában számos járulékos költséggel jár. Ezek közé tartoznak a fizikai költségek, például a kukáknak való helykeresés, de a pszichológiai költségek is, mint például az idő és a háztartásokon belüli feszültségek.
„Emberi lényekként mindig hajlamosak vagyunk minimalizálni a költségeket. A több kuka növeli az előírásoknak való megfelelés költségeit, az emberek úgy érezhetik, hogy egy kicsit túlterheltek, és a nem szándékolt eredmény az lesz, hogy megnő a fekete kukák használata” – emelte ki.
Azt is elmondta, hogy az embereket tovább motiválhatja a „közjó” eleme, amely szerint, ha ők betartják a szabályokat, de a körülöttük élők nem, akkor úgy érzik, hogy az erőfeszítéseik nem érnek semmit.
Dr. Reggiani azt javasolta, hogy bár a bírságok gyakran alapértelmezett megoldásnak számítanak, a pozitívabb, jutalomalapú végrehajtás, például az önkormányzati adócsökkentés jobb eredményeket hozhatna. Jó példa erre a palackbetétes rendszer, ahol a résztvevők úgy érezték, hogy jutalmat kapnak, még akkor is, ha előre fizettek a palackért.
Hozzátette, hogy a rendszerek tudományos tesztelésére, valamint az újrahasznosításra való nevelésre már fiatal korban szükség van.
Blaenau Gwent tanácsa szerint az újrahasznosítható anyagok szétválasztása a szeméttelepen alacsonyabb szennyezettségi szintet jelent, és ennek eredményeképpen az anyagok többet érnek a másik oldalon.
„Blaenau Gwentben jelenleg 66 százalék körüli újrahasznosítási arányt értünk el, ami meghaladja a walesi kormány által legutóbb kitűzött célértéket”.
A walesi kormány hozzátette, hogy az ország újrahasznosítási rangsorban elért helyezését az anyagok elkülönítésével érték el, hogy növeljék az újrahasznosítási arányt, és csökkentsék az égetésre és hulladéklerakóba küldött hulladék mennyiségét.
via BBC
Illusztráció: Freepik, archív